Bankbetét vagy államkötvény?

Sokáig a lekötött bankbetét volt a lakosság számára a fő megtakarítási eszköz. Mivel a betétek kamatai mára a nullát közelítik, így jó hír, hogy 2019. közepétől elérhetővé váltak a lakossági állampapírok.

Ebből a cikkből megtudhatjuk, hogy miért tudnak a lakossági államkötvények - jellemzően sokkal jobb - alternatívát biztosítani a bankbetétekkel szemben.

Legutóbb frissítve: 2021. 12. 31.

Bankbetét vagy államkötvény? Melyik éri meg jobban? Nézzük meg!

Található itt a honlapon egy részletes bemutató a lekötött betétekről. Jól összerakott anyag, gördülékeny, részletes. A cikk írói igazán jó munkát végeztek. Ha pénzügytanból bárki ilyen dolgozatot írna, annak járna a csillagos ötös.

Fontos az a cikk, mert a bankbetétek a megtakarítások gyors és rugalmas elhelyezésének hasznos eszközei. Ugyanis ha nyaralásra, autóra, lakásra spórolunk, vagy éppen a baj esetére félretett tartalékunk értékét szeretnénk megőrizni, kamatoztatni, akkor egy olyan minimális kockázatú, de rugalmas, likvid és kiszámítható megoldásra van szükségünk, mint a bankbetét. 

Sajnálatos, hogy a bankbetétek napjainkban nem igazán alkalmasak erre a feladatra. Miért? Mert olyan minimális kamatot fizetnek, hogy nem éri meg még a vele való vesződség sem.

Nézzük meg az alábbi táblázatot az egyik bank akciós betéti kamataival.

Táblázat az egyik bank akciós betéti kamatairól.

Igen, pontosan. Az akciós (!) éves kamat 0,03%. A figyelmetlenek kedvéért hangsúlyozzuk, hogy ez nem három százalék. Ez pontosan 0,3 ezrelék (vagyis 3 tízezrelék).

Tehát ha lekötünk 100 000 Ft-ot 12 hónapra, akkor egész pontosan 30 Ft kamat jár nekünk egy év múlva! Amelyből végül 25 Ft-ot meg is kapunk, mert a többit kamatadó címén levonják… Nem annyira szimpatikus ez a lehetőség? Akkor más megoldást kell keresnünk.

A megoldás pedig a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) nevet viselő államkötvény. (A MÁP+ részletes útmutatója itt található.)

Mit tud ez a MÁP+, ami miatt annyira szerethetjük?

  • Minden héten bocsátanak ki belőle egy új sorozatot, azaz bármikor tudunk belőle jegyezni. (Jegyzésnek hívjuk az értékpapír kibocsátásakor történő vásárlást.)
  • Amikor úgy hozza a szükség (akár hétvégén, vagy késő éjszaka) eladhatunk belőle és pillanatok alatt hozzá jutunk a pénzünkhöz.
  • Előre ismert és – a bankbetétekhez képest – kifejezetten magas a kamata. (A Magyar Államkötvény kamata az első félévben évi 3,5%, a második félévben évi 4,0%, 2. évben évi 4,5%, 3. évben évi 5,0%, 4. évben évi 5,5% és végül az 5. évben évi 6,0%)
  • A kamatfizetés hetében költségmentesen adhatunk el belőle (igény szerinti mennyiségben). 
  • Lejárati idő előtti eladás esetén is megkapjuk az eladás napjáig összegyűlt kamatokat. 
  • Applikációból, illetve böngészőből is tudunk jegyezni, eladni, vagy éppen csak követhetjük papírjaink összértékét.
  • Kamatadó-mentes
  • Az Államkincstár ingyenes értékpapírszámlát biztosít számunkra. Innen a bankszámlánkra történő kiutalás is teljes egészében ingyenes.
  • Nem csak átutalással vagy készpénz befizetéssel, hanem bankkártyás fizetéssel is tudunk pénzt tenni a számlánkra.

Azért van néhány hátránya is:

  • Igaz ugyan, hogy bármikor eladhatjuk az államkötvényeinket, de ennek ára van (kivétel a kamatfizetési időszakban, mert akkor ingyenes). Egész pontosan 0,25%. Ez az első időszakra járó évi 3,5%-os kamattal számolva 26 napnyi kamat. Magyarán 26 napnál rövidebb időre nem érdemes betenni a pénzünket. 
  • Az államkincstár online felülete bár bonyolultan nem mondható, de azért nem is teljesen evidens. (Éppen ezért készítettünk egy-egy bejegyzést arról is, hogy miként kell jegyezni (vásárolni), illetve eladni a papírokból.)
  • Kamatozása nem inflációkövető. Azaz egy megugró infláció esetén az állampapír által fizetett kamat nem biztos, hogy fedezni fogja a pénz értékvesztését. 

Néhány éves időtávban az állampapírok, közöttük is a lakosságnak szóló Magyar Állampapír Plusz egy kifejezetten jól sikerült megoldás. Azonban ha hosszabb távú befektetési lehetőséget keresünk, akkor mindenképpen jó ötlet elolvasni a befektetési útmutatót és másik befektetési eszközt vagy megoldást választani.